Більшість наших студентів не знає, як можна писати роботи без плагіату – думка

30.11.-0001 00:00
shadow

Коли приїздив Андреас Шляйхер, я задала йому одне питання щодо доброчесності: чи варто копатись у гріхах минулого, чи, можливо, варто забути про те, що було, і просто усім з нуля розпочати життя з нової сторінки?

Тобто, можна визнати, що плагіат став нормою академічного життя в Україні. Чіткого контролю за дотриманням академічної доброчесності не велось, тому в принципі кришталево чистих людей — досить мало. Але ж і не треба усіх злочинцями робити... Шляйхер дипломатично відповів, що є речі, котрі не можна забувати, але водночас, не можна воювати проти усіх. Треба шукати якийсь компроміс.

То я от думала про можливий компроміс. І от що надумала (у рамках провокування дискусії).

  • запровадити процедуру добровільної відмови від здобутого наукового ступеня. Пишеш заяву — що от, так сталось, прошу скасувати рішення про присудження мені наукового ступеня. Після такої заяви людна має право захистити дисертацію наново; можна навіть на ту ж тему, але гарантувавши повну відсутність плагіату.

  • якщо у ВНЗ за певною спеціальністю через такі відмови виникають кадрові проблеми і не вистачає кандидатів/докторів, щоб лишалась ліцензія — то дається певний термін (три роки?), протягом якого ВНЗ може продовжувати здійснювати навчальну діяльність і чекати, поки захистяться/перезахистяться викладачі.

  • якщо людина не написала заяви про позбавлення наукового ступеня, а після цього у роботі виявили плагіат — то людину позбавляють наукового ступеня і протягом 15 років забороняється захищатись та викладати у ВНЗ / працювати у науковій установі.

Читайте також: 9 причин, чому хороші оцінки часто відрізають шлях до щасливого життя

  • у форму електронної декларації додати розділ про академічну доброчесність. Якщо у людини є науковий ступінь — то в декларацію завантажувати текст дисертації або ж текст заяви про добровільну відмову від наукового ступеня.

  • виявлений плагіат у науковій роботі для осіб, котрі підпадають під декларування, — прирівняти до корупційного порушення з усіма відповідними юридичними наслідками;

  • створити окреме Національне антиплагіатне бюро, з авторитетних вчених з визнаною репутацією, котре буде наділене на певний період надзвичайними повноваженнями для розгляду справ щодо плагіату та винесення рішень про позбавлення наукових ступенів за плагіат.

  • (і про мій Карфаген) Національний репозитарій академічних текстів має зрештою запрацювати, щоб увесь цей процес можна було зреалізувати і не вручну вишуковувати плагіат.

Лишилось лише знайти 226 голосів у парламенті... Я щось не бачила аналітики з цього приводу, але мені здається, що серед нардепів майже половина має наукові ступені, нє?)

Інна СОВСУНДжерело статті: “http://uainfo.org/blognews/1492071329-bilshist-nashih-studentiv-ne-znae-yak-mozhna-pisati-roboti.html”